Uzman Destek

  Gripten Korunma


  Soğuk kış günlerinde gripten nasıl korunabiliriz?

  Soğuk kış günlerinde gripten nasıl korunabiliriz?

  Grip önemsiz bir hastalık gibi görünse de bazen bizleri yataktan çıkamayacak duruma getirebiliyor. Gripten korunmak için aslında bir şey yapmıyoruz. Ta ki grip belirtileri baş göstermeye başlayıncaya kadar. Hapşırmaya başlayınca hemen limona, mandalinaya sarılmaya başlıyoruz. Fakat son anda yaptığımız bu hamle pek de işe yaramıyor. Çünkü gripten korunmak için bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekiyor. Bağışıklık sistemimiz de 2-3 mandalina yiyince hemen güçlenecek bir yapı değil. Bağışıklık sistemimizi zaman içinde sürekli olarak güçlü tutmamız gerekiyor. Bunun için de düzenli ve dengeli beslenmeye ihtiyacımız var. Kahvaltı yapmak bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Meyveleri sadece hasta olduğumuzda değil daima bol bol tüketmeliyiz ki bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlayacak vitaminleri alabilelim. Eğer bağışıklık sistemimizi sürekli olarak güçlü tutarsak grip nasıl geçer, grip için ne yapmalıyız diye sormamıza gerek kalmaz. Gripten korunmak için alınabilecek en iyi önlem sağlıklı beslenmedir.

  Ayrıca mandalina gibi C vitamini içeren meyveleri gereğinden fazla tüketmek fazlaca C vitamini alacağınız anlamına gelmiyor. Çünkü C vitamininin fazlası vücuttan dışarı atılmaktadır.

  Peki grip nasıl bulaşıyor? Evinizde, işyerinizde, sokakta, otobüste, okulda hasta olan herhangi birinin hapşırması ya da öksürmesi grip olmanıza neden olabiliyor. Eğer evinizde ya da iş yerinizde grip olan birileri varsa odaları ve ofisinizi mutlaka havalandırmanız gerekiyor. Odayı grip mikrobundan temizleyerek gribi bulaşma olasılığını azaltmış oluyoruz.


  Sağlıklı Uyku »»  © 2013 UzmanDestek.org Tüm Hakları Saklıdır.